YÜZ KARASI DEĞİL KÖMÜR KARASI

DSC07269

‘Madencinin fıtratı ölüm olamaz’ sloganlarıyla TBMM’ye yürüyen Somalı maden emekçileri, verilen sözlerin yerine getirilmesi, madenlerin kamulaştırılması ve taşeron sisteminin kaldırılması taleplerini TBMM’de yaptıkları görüşmelerde de yinelediler

Doğu Eroğlu (BirGün Gazetesi, 17 Temmuz 2014)

301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma maden katliamının ardından AKP’li yetkililerden madenlerdeki çalışma koşullarına ilişkin iyileştirme sözü alan Somalı işçiler, Dev Maden-Sen yetkilileriyle birlikte, bu sözlerin takipçisi olduklarını göstermek için dün Soma’dan Ankara’ya geldi. Ankara’da 1 saatlik bir yürüyüşün ardından TBMM önünde basın açıklaması yapan Somalı işçiler ve DİSK yetkilileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve TBMM’de grubu bulunan partilerle görüşmek için Meclis’e girmek istedi. Oluşturulan 25 kişilik heyette yer alan 3 işçi, üzerlerinde işçi tulumu ve madenci çizmeleri olduğu için saatlerce içeri alınmadı ve kapıda bekletildi. Randevularını kaçırmamak için tulum ve çizmelerini çıkarmak zorunda kalan işçiler, “Bu binayı dikerken kıyafet uygun da içeri girerken mi uygunsuz?” diyerek kendilerine yapılan bu muameleye tepki gösterdi.

SALİM USLU ENGELLEDİ

İşçilerin tulum ve çizmeleriyle Meclis’e girmesinin Hak-İş Konfederasyonu eski Başkanı ve Meclis İdare Amiri Salim Uslu tarafından engellendiği öğrenildi. İşçilerin tulumlarının vardiya giysisi olmasını ve üzerlerinde Soma Grubu yazıyor olmasını bahane eden Uslu’nun “Mesleki giysi ve üzerinde reklam ibaresi olan giysiyle Meclis’e girilemeyeceği” yönündeki yönetmelik hükmünü gerekçe gösterdiği belirtildi.

‘MADENCİNİN FITRATI ÖLÜM OLAMAZ’

Maden işçilerinin saat 12.00’de Sıhhiye’de başlayan yürüyüşünde sık sık “Susma haykır taşerona başkaldır,” “301’in ateşi AKP’yi yakacak,” “AKP Soma’nın hesabını verecek” ve “Madencinin fıtratı ölüm olamaz” sloganları atıldı. Sıhhiye ve Kızılay sokaklarında ilerlemeye başlayan madenci kortejinin büyüklüğü, TBMM’ye ulaşana kadar ikiye katlandı. Soma’dan Ankara’ya gelen 100 kadar maden işçisine destek veren DİSK ve siyasi parti temsilcileriyle başlayan yürüyüş, Ankaralıların korteje katılmasıyla yaklaşık 500 kişiye ulaştı. Madencilerin attığı “Ankara uyuma, madenciye sahip çık” sloganlarına Ankaralı yurttaşlar kayıtsız kalmazken, pek çok büro çalışanı çalıştıkları ofislerin camlarından sloganlara eşlik ederek ev alkış tutarak yürüyüşe destek verdi. Facianın yaşandığı ilk günden beri TBMM’de ve Soma’da pek çok çalışma yürüten ve işçilerle dayanışan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in korteje katılımı da sloganlarla gerçekleşti. Önceki hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonundaki Torba Yasa görüşmeleri sırasında Özel’e yumruk atan AKP’li Feramuz Üstün’e tepki gösteren maden emekçileri CHP’li Özel’i,  “Özgür’e uzanan eller kırılsın” sloganıyla karşıladılar. İşçiler, yürüyüş güzergahları üzerinde mevzilenen çevik kuvvet ekiplerinin önünden geçerken “Katil polis hesap verecek” sloganları atmayı da ihmal etmediler.

MADENCİLERE VERİLEN SÖZLER TUTULACAK MI?

Somalı madenciler adına TBMM önünde basına ve kamuoyuna bilgi veren maden emekçisi Nihat Çelik, sözlerine facianın çalışma koşullarının bir sonucu olduğunu ve köle gibi çalıştırıldıklarını dile getirerek başladı. Eynez Maden Ocağındaki kazadan sağ kurtulan isimlerden olan Çelik, faciadan sonra kurulan bir heyetin Ankara’ya gelip hükümet yetkilileri ve AKP grubuyla görüştüğünü, bu görüşmelerde kendilerine birtakım sözler verildiğini kaydetti. Denetim ve teftişler tamamlanıp raporlar hazırlanana kadar kimsenin madene inmeye zorlanmayacağı, hiçbir işçinin bu süreden önce işten atılmayacağı, maaşların şartlar düzelene kadar eksiksiz ödenmeyi sürdürüleceği yönünde sözler aldıklarını belirten Çelik, “Maaşların 200 TL olacağı, 6 maaş ikramiye verileceği, yeraltında günlük 7 buçuk saat olan çalışma süresinin 6 saatle sınırlandırılıp haftalık çalışmanın 36 saati geçemeyeceği, emeklilik yaşının 55’ten 49’a çekileceği, ölen madenci ailelerine ölüm aylığı bağlanıp aileye TOKİ’den ev verileceği, taşeronluk sisteminin kalkacağı söylendi” diye konuştu. Kendilerini de ilgilendiren Torba Yasanın TBMM Genel Kuruluna geldiğini ifade eden Çelik, verilen bu sözlerin tutulup tutulmadığını denetlemek, madenlerin kamulaştırılması ve taşeron sistemin kaldırılması taleplerini iletmek için Ankara’ya geldiklerinin altını çizdi.

TAŞERON BİTMİYOR, ÖZELLEŞTİRME ARTIYOR

Çelik’in ardından konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise facianın üzerinden geçen 2 ayda taşeronlaşma sisteminin daha da güç kazandığını vurguladı. “Soma’dan sonra sorumluların hesap vermesini istedik ama hiçbir bürokrat, bakan veya kamu görevlisi onurlu davranıp istifa etmedi” ifadelerini kullanan Beko, enerji ve maden sektörlerinde süren özelleştirmelerin işçi sınıfını mağdur ettiğinin altını çizdi. Özellikle denetimlerin, işçi sağlığı ve iş güvenliği mekanizmalarının piyasaya bırakılmasının ölüm getireceğini söyleyen Beko, “2014 yılının ilk yarısında 951 işçi can verdi. AKP taşeronlaşma sistemine ilişkin tüm uyarılarımıza rağmen ‘Durmak yok yola devam’ diyerek katliamlara yol veriyor” diye konuştu. TBMM önündeki basın açıklamasında Türk Tabipler Birliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ve pek çok siyasi parti ve demokratik kitle örgütünden temsilciler ile 16 CHP milletvekili ve HDP’li Levent Tüzel de hazır bulundu.

‘MECLİSİN FİYAKASI BOZULMAZDI’

CHP Milletvekili Süleyman Çelebi, işçilerin tulum ve çizmeleriyle Meclis’e girmelerinin engellenmesine tepki gösterdi. Çelebi, “TBMM İdare Amiri Salim Uslu ile konuyu görüştüm, içtüzükten kaynaklanan bir engel olduğunu belirtti. Aslında kendisi de sendikacılıktan gelen bir isim. Arkadaşların işçi tulumu ile Meclis’e girmesinde bence hiçbir sakınca yoktu. İdare Amiri bu konuda inisiyatif kullanabilirdi. Burada taşeron işçi olarak çalışan personel de iş elbisesi ile Meclis içinde dolaşıyor. Maden işçilerinin girmesi ile Meclis’in fiyakası bozulmazdı. Bu arkadaşlar da görüşmelere katılabilmek için daha sonra giysilerini değiştirdiler ve Meclis’e girdiler” dedi.

    

    BU YAZIYA HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

    SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

    Bu sitedeki bütün içerik Creative Commons lisansıyla korunmaktadır. Bazı hakları saklıdır. 2014