BATI ŞERİA ROSA PARKS’INI BEKLİYOR

İsrail, işgal bölgelerinde ve kendi topraklarında uyguladığı ayrımcı politikalara, bu hafta bir yenisini ekledi. Yeni uygulamaya göre, çalışmak için günübirlik olarak işgal altındaki Batı Şeria’dan İsrail’e seyahat edecek Filistinliler, bundan sonra İsrail vatandaşlarının bindikleri otobüsleri kullanamayacaklar. Haaretz Gazetesi‘nde yer alan haberler uygulamanın, işgal bölgelerinde yaşayan İsrailli yerleşimcilerin, toplu taşıma araçlarında Filistinlilerin varlığından rahatsız olmaları yüzünden yürürlüğe konulduğunu işaret ediyor. Haber, gelen şikayetler üzerine, toplu taşıma araçlarındaki Filistinliler’in “güvenlik riski” teşkil ettiğinin altını çiziyor.

Tepki çeken uygulamayla ilgili açıklama yapan İsrail Ulaştırma Bakanlığı, uygulamanın “İsrail’e seyahat eden Filistlnli işçilerin kullandığı toplu taşım ağının geliştirilmesi ve bu güzergahta fahiş fiyatlara çalışan korsan otobüsleri engellemek” amaçlı olduğunu belirtiyor. Bakanlık, olayı daha gelişkin ve konforlu hizmet sağlayabilmek adına alınmış bir önlem olarak nitelerken, İsrailli insan hakları kuruluşları ise yeni uygulamayı kaygıyla karşıladılar. B’Tselem kuruluşunun yöneticilerinden Jessica Montell, “İsrailli Yahudiler ile Filistinliler’i ayıran otobüs hatlarının kurulması tiksindirici bir eylem. Bu düpedüz ırkçılık. Böylesi bir uygulama güvenlik sebepleri veya hatların kalabalıklığı gibi şeyler öne sürülerek meşrulaştırılamaz” diye konuştu.

Kimin, hangi otobüsü kullanabileceğine ilişkin bir kısıtlama koyabilmek gibi bir yetkiye sahip olmasa da, Ulaştırma Bakanlığı açıkça ırkçı saiklerle yapılan bir düzenlemeyi hayata geçirmekten çekinmiyor. Bakanlığın bu cüreti, İsrail’in hem kendi topraklarında, hem de işgal altındaki Filistin’de yıllardır uyguladığı (çoğu zaman yasal dayanakları dahi olmayan) ayrımcı politikalardan kaynaklanıyor.

Daha önce de eserlerini yayınladığımız İsrailli sanatçı Michel Vexler’ın, İsrail’in kurduğu farklı ayrımcılık mekanizmalarını konu edinen ilüstrasyonunun Türkçesini aşağıda bulabilirsiniz.

    

    BU YAZIYA HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

    SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

    Bu sitedeki bütün içerik Creative Commons lisansıyla korunmaktadır. Bazı hakları saklıdır. 2014