TÜRKİYE’DE ESAD’I DESTEKLEYEN ALEVİ ŞEHİRLERİ

bashar-al-assad-moustache2

ALEVİLERİN REJİME OLAN DESTEĞİ AZALIYOR OLSA DA, SURİYE DEVLET BAŞKANI TÜRKİYE’DEKİ DİNDAŞLARINDAN DESTEK GÖRÜYOR.

Suriyeli Alevilerin Alevi Devlet Başkanları Beşar Esad’a olan desteği tek sesli olmasa da, diktatör, mezhebin sınırın öteki yakasında, Türkiye’deki bazı bölgelerde yaşayan mensuplarının neredeyse tamamı tarafından destekleniyor. 1939’da Suriye’deki sömürge hakimi Fransa, Suriye’nin Alexandretta vilayetini ve çoğu Alevilerden oluşan 120 bin civarındaki nüfusu Türkiye’ye devretti. Bugün bilinen adıyla Hatay’da halk eşit dağılmış Aleviler ve Ortodoks Sünniler ile az sayıdaki Hıristiyanlardan oluşuyor. Mezhepler arasında onlarca yıldır huzursuz bir ateşkes bulunuyor. Ancak 2011’de devrimin patlak vermesinden itibaren sayıları 500 bin civarındaki Türkiyeli Aleviler, Esad rejimine desteklerini ifade etmek üzere sokakları daha fazla dolduruyor.

Hatay’ın Harbiye Köyü’ndeki bir halı dükkanındaki kilimlerde tanıdık simalara rastlanıyor: saçları dalgalanan İslamın üçüncü halifesi Ali’nin hemen yanında delici bakışlarıyla Türkiye’nin ilk lideri Mustafa Kemal Atatürk duruyor. Ama hepsinin içinde biri var ki, bütün dikkatlari topluyor; o da Suriyeli Beşar Esad’ın resmedildiği kilim. Türkiye’deki bu Alevi köyünde, Batı tarafından savaş suçlusu ilan edilen bu etrafı kuşatılmış lider, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan daha çok seviliyor.

Türkiye ve Suriye’deki Alevi topluluklarının bağları 18 aylık iç savaşın neticesinde koptu. Mezhebin Türkiye’deki mensupları, Başbakan Erdoğan’ın Esad’ı savunmasız sivillere karşı “soykırıma girişmek” ile suçlamasına karşın bütün güçleriyle Suriye rejimin arkasında yer aldılar. Harbiye sakinleri Esad’a olan destekleri konusunda hiçbir tereddüt duymuyor. Lokanta işletmecisi Riyad Aslan Yürek “Suriye’de demokrasi var.” diyor ve ekliyor “Orada diğer Arap ülkelerinde bulunmayan bir özgürlük var.” Ona göre Suriye’nin cazibesi laikliğinden kaynaklanıyor. Yürek, Suriye’deki ve daha önce beş yıl çalıştığı kati İslami kurallarla yönetilen Suudi Arabistan’daki hakları karşılaştırıyor: “Cuma namazlarından sonra Suudiler uyuşturucu satıcılarını idam edebilir ve hırsızların ellerini kesebilirlerdi. Suriye’deyse böyle bir aşırıcılık yok.”

Hatay’daki Alevi eylemciler Esad’a olan desteklerini yüksek sesle dile getiriyor. Her gün Antakya’da 20’li yaşlardaki öğrenciler şehir merkezindeki seyyar tezgahların arasındaki bir masada Suriye’deki çatışmaların sona erdirilmesi talebiyle imza topluyor. Erkekler sırayla “Amerikan emperyalizminin savaşını istemiyoruz!” ve “Suriye’de kan dökülmesine hayır!” sloganları atıyor. Sokaktan geçenlerin bazıları atılan sloganlara aldırış etmese de, bazıları imza kampanyasını büyük bir ilgiyle karşılıyor. Amerikalı bir muhabir grubun eylemleri hakkında bilgi almak amacıyla yanlarına gittiğinde, “Amerika Suriye’deki teröristlere para yardımı yapıyor!”diye bağıran 30’larındaki iri yarı bir adamın tepkisiyle karşılaşıyor.

Sonrasında gönüllülerden biri olan Ilena Çoksöyler grubun öfkesini açıklamaya çalışıyor. “Akşam televizyon izlerken teröristlerin Alevi askerleri öldürüp ‘Allahu Ekber’ diye bağırdıklarını görüyoruz.” 25 yaşındaki eğitim fakültesi öğrencisi “Suriye’deki Aleviler için endişeleniyoruz ve yabancı teröristlerin Türkiye’de de aynı şeyi denemelerinden korkuyoruz.” diye sürdürüyor.

Şehirde kuşkusuz, Libya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelen yabancı savaşçılar bulunuyor. Ancak geçen hafta Türkiye’de günlük yayın yapan Today’s Zaman gazetesinin haberine göre, yerel kuruluşlar Türkiyeli Alevileri Suriye rejiminin yanında savaşmaya çağırıyor. Türkiye’deki Aleviler böyle bir hareketi reddetseler de, Suriyeli kardeşlerinin korunmaya olan ihtiyaçları hususunda birleşiyor.

Şehirde yaşayanların birçoğu yabancı savaşçıların Suriye toplumuna fanatik fikirler aşılamak üzere orada bulunduğunu iddia ediyor. Nizam Özar, “Beşar Suriye’de İslami bir emirlik kurmaya çalışan El Kaide’ye karşı mücadele ediyor. O, ülke güvenliğini tehdit eden teröristleri öldürüyor.” diye açıklıyor. Bu, şelaleleri görmek için birçok otelin bulunduğu küçük turist köyünde yabancı turistlerin sıkça duydukları bir görüş. Köyün sakinleri Suudi Arabistan ve Katar fonlarının, Esad ailesinin 40 yılda inşa ettiği laik devleti yıkmak isteyen radikal güçlere gizlice dağıtıldığını savunuyor.

Özar, hediyelik eşya dükkanına gelen turistleri karşılamak için müsade istemeden önce “Suriyeliler Türkiye’deki mülteci kamplarını eğitim üssü olarak kullanıyor.” deyip müşterileri gönderdikten sonra devam ediyor: “Savaşçılar gece gizlice Suriye’ye girip askerleri öldürüyor. Türkiye buna göz yumuyor ve bu da bizi öfkelendiriyor.”

Yazan ve fotoğraflayan: Steven Sotloff (Time)

Çeviren: Dora Göksal (Başkaldıran İnsan)

 
  

  5 YORUM

  • huseyin 12 Eylül 2012

   Bu yazı güzelce çevrilmiş peki çeviren arkadaşın bu konuda bir yapmıyormu ?

   Respond
  • Alevi Dostu 19 Mayıs 2013

   Her Arap Alevisi için Esad sevilmesi gereken bir kahraman olmalıdır. ABD, İngiltere ve Fransa, Sünni kesimi kullanarak Ortadoğu’yu sömürüyor. Eğer Türkiye haddini aşıp Suriye’ye saldırırsa, biz Sünni Türkler de, kendi ordumuza karşı Esad’ın yanında savaşırız.

   Respond
  • berk 04 Eylül 2013

   ben trabzonluyum alevi değilim ama esadı destekliyorum çünkü o halkını amerika ve israil den koruyor ırak libya afganistandakileri kendi halkına yaşatmak istemiyor

   Respond
  • vicdanli 07 Ocak 2014

   Aynen katiliyorum Türkiyedeki alevilerin basta hatay alevileri dersim alevileri olmak üzere esadi destekliyorlar bunlar sünnileri düsman olarak görüyorlar burdaki aleviler oraya ordaki sünnilerde buraya gelse ordada burdada problem azalir diye düsünüyorum

   Respond
  • adanalı 20 Ekim 2014

   Ortadoğu da ve son olarak suriye de yaşananların tek açıklaması Amerika ve avrupanın bir
   Planıdır ve ne yazıkki bu planda arabistan katar Türkiye gıbi müslüman ülkeler kullanılarak yürütülüyor
   Emparyelistlerin yanında olan neye hizmet ettiklerini bilmeyen kardeş kardeşi birbirine kırdıranlar Allah
   Katında cezalarını en ağır şekilde alacaklardır ve bu vebalin altında kalıp ezileceklerdir

   Respond

  SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

  Bu sitedeki bütün içerik Creative Commons lisansıyla korunmaktadır. Bazı hakları saklıdır. 2014